Zasady podawania zupy

Zupy podaje się z prawej strony konsumenta, ustawiając się prawym bokiem do stołu, tak aby lewa ręka z drugim talerzem była poza konsumentem.
Talerz z zupą ustawia się na talerzu płaskim lub bezpośrednio na stole.
Łyżka powinna być położona wcześniej na stole z prawej strony talerza lub może być przyniesiona z talerzem na tacy, w takim przypadku najpierw stawia się talerz, a następnie kładzie się łyżkę. Nie wolno natomiast wkładać łyżki do zupy, kłaść na talerzu płaskim lub przynosić jej w ręku.
Do niektórych zup, takich jak żurek, kapuśniak, barszcz zabielany, podaje się oddzielnie ziemniaki lub puree na talerzyku, który ustawia się z prawej strony talerza nad łyżką.
W talerzach podaje się przede wszystkim zupy podprawione oraz zupy z dodatkami, takie jak: rosół z makaronem, bulion z kołdunami, barszcz z uszkami, kura w rosole.
Przy serwowaniu kury w rosole, układa się pełny komplet sztućców, tj. widelec, nóż i łyżkę, a talerz z zupą musi być ustawiony na talerzu płaskim, należy również pamiętać o podaniu dodatkowego talerzyka na odpadki.
Zupy chłodnik mogą być podawane w talerzach głębokich.
Zupy czyste, takie jak barszcz, bulion, oraz niektóre chłodniki podaje się w bulionówkach o dwóch uszkach. Dodatki występujące przy tego rodzaju zupach podaje się zawsze oddzielnie.
Bulionówkę stawia się na talerzu, który należy wyłożyć serwetką papierową.
Łyżkę deserową zawsze kładzie się z prawej strony. Przygotowaną bulionówkę wraz z zupa ustawia się przed konsumentem w ten sposób , aby uszka były ustawione równolegle do krawędzi stołu.
Jako dodatki do zup czystych podaje się paszteciki, diablotki oraz żółtka. Diablotki i paszteciki układa się na oddzielnym talerzu i ustawia się z lewej strony bulionówki, jeżeli podaje się dodatkowo widelczyk, to należy dodatki wraz z nim ustawić z prawej strony. Żółtka podaje się w kieliszku do jajka, zawsze z lewej strony.
Konsument wlewa żółtka do zupy lewą ręką, a prawą – rozprowadza je w bulionówce.
Zupy kremy, jak również zupy czyste mocne typu consomme (mocny rosół) z dodatkiem pokrojonego mięsa, podprawione żółtkiem podaje się w specjalnych filiżankach porcelanowych z jednym uszkiem w ilości 150-200g.
Filiżanki ustawia się na talerzach wyłożonych serwetkami papierowymi wraz z łyżeczkami deserowymi, które układa się z prawej strony na talerzykach. Uszko filiżanki powinno być zwrócone w lewą stronę konsumenta.
Groszek ptysiowy ( tj. profitrolki) do kremów podaje się w ostatniej chwili w celu zachowania ich świeżości i kruchości. Można też wsypać ten dodatek przy konsumencie po ustawieniu filiżanek na stole (prawa ręką z prawej strony konsumenta) lub na stoliku pomocniczym.
Zupy specjalne, takie jak: zupa z przepiórczych jaj, z żółwia, z wieloryba, itp., podaje się w małych porcelanowych filiżankach wraz z łyżeczką do mokki. Filiżankę stawia się na małym talerzyku bez serwetki wraz z łyżeczka z prawej strony. Tak przygotowaną filiżankę kelner podaje konsumentowi (z prawej strony) uszkiem zwróconym również w prawą stronę. Do tych zup podaje się dodatki takie jak : szparagi, grysik, bardzo drobne kluseczki, paski mięsa, szpik, przepiórcze jaja itd.
Najbardziej wykwintnym sposobem jest podawanie zup w platerowych kubkach, które stawia się na małych talerzach uszkami skierowanymi w lewą stronę. Z prawej strony należy ułożyć łyżkę deserową.
W kubkach tych podaje się przede wszystkim zupy podprawione śmietaną i żółtkiem, zupy jarzynowe- kremy oraz chłodniki.
Bulionówek, filiżanek oraz platerowych kubków z zupą nie należy przenosić bezpośrednio w ręku, lecz zawsze na tacy.

Dodaj komentarz