Kawa a płodność

Zbyt dużo kawy może zmniejszać szanse na poczęcie dziecka u kobiet, które mają problemy z płodnością – ostrzegają naukowcy.
Holenderscy badacze przyjrzeli się 9 tys. kobiet, które zostały poddane zapłodnieniu in vitro, aby sprawdzić, czy mają one szanse na naturalne zajście w ciążę. W przypadku jednej na siedem rzeczywiście tak się stało, ale picie ponad czterech filiżanek kawy dziennie obniżało szanse o 26 proc – podaje portal BBC.
Eksperci podkreślają, że odnosi się to tylko do pań, które miały problemy z płodnością i chciały zwiększyć szanse na ciążę.
Naukowcy z Radboud University w Nijmegen skupili się na paniach, które zostały poddane sztucznemu zapłodnieniu w latach 1985-1995. 16 proc. udało się zajść w ciążę w sposób naturalny, z czego 45 proc. po pół roku od ostatniego zabiegu in vitro.
Panie zostały zapytane o nawyki. Picie alkoholu co najmniej trzy razy w tygodniu pociągało za sobą takie same konsekwencje jak picie zbyt dużej ilości kawy. Jeszcze bardziej obniżają szanse na dziecko palenie przynajmniej jednego papierosa dziennie i nadwaga.
Okazuje się, że 36-letnia kobieta, która pali, pije zbyt dużo alkoholu i kawy, a także ma nadwagę i przeszła trzy cykle zapłodnienia in vitro ma 5 proc. szansę na naturalną ciążę. Jeśli prowadzi zdrowy tryb życia – prawdopodobieństwo poczęcia wzrasta trzykrotnie.
Źródło: www.kobieta.wp.pl

Dodaj komentarz