Organizując małe przyjęcie w domu, możemy pozwolić sobie na posadzenie gości zarówno przy stole okrągłym, owalnym (dającym poczucie wspólnoty), jak i też tradycyjnym prostokątnym lub kwadratowym. Aby zapewnić gościom komfort, powinniśmy pamiętać jednak o kilku zasadach. Stoły powinny stać ok. 75 cm od ściany i ok.120 od drzwi i szaf, aby ich nie zastawiać. Jeżeli nie posiadamy tyle miejsca, można na czas przyjęcia wystawić drzwi z pokoju. Możemy również wykorzystać drzwi jako stół, kładąc je na dwóch kozłach. Na każde nakrycie powinno się przeznaczyć ok. 60 cm długości blatu. Krzesła należy ustawić równolegle do stołu i pamiętać, aby żaden z naszych gości nie siedział na miejscu, gdzie znajdują się nogi stołu. Organizując przyjęcie dla większej liczby osób, zazwyczaj zestawia się ze sobą więcej stołów. W zależności od miejsca, jakim dysponujemy, stoły można ułożyć w różne kształty. Najczęściej układa się je w kształt liter: T, U lub E.
Ustawienie stołu w literkę „T” jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnym pomieszczeniu. Gości honorowych powinno się sadzać na ramionach litery. Stół taki jest łatwo obsługiwać, gdyż jest do niego
Ustawienie stołu w literę „E” można stosować tylko w dużych pomieszczeniach, gdyż potrzebny jest odpowiedni odstęp między stołami.
Najczęściej stosowane jest ustawianie stołu na kształt litery „U”. Goście honorowi powinni zajmować miejsce główne, dlatego po jego wewnętrznej stronie na środku nie stawia się krzeseł. Goście zajmują miejsca po obu stronach stołu. Minusem tego rozwiązania jest to, iż goście z wewnętrznej strony stołów siedzą do siebie plecami.
Gdy na przyjęciu są dzieci, można dla nich ustawić dodatkowy stół.
Źródło: www.kadra.kurs.pl/Przyjecia%20okolicznosciowe%20w%20praktyce%20-%20fragment.pdf