Jak i na czym podawać potrawy na stole?

Ciasta i ciasteczka można układać na szklanych, podłużnych półmiskach, dużych i płaskich talerzach, albo na paterach ze szkła lub stali nierdzewnej.
Słodycze fantastycznie prezentują się w szklanych, okrągłych naczyniach, szczególnie jak są owinięte kolorowymi papierkami. Czekoladki, galaretki i pozostałe słodycze bez opakowań podawaj na małych szklanych lub z inoxu tackach.
Orzechy, rodzynki i inne bakalie można podawać w koszyczkach lub w miseczkach z drewna.
W szklanych salaterkach lub kompotierkach podajemy kisiel, galaretki i kompoty, a także drobne owoce jagodowe.

Pozostałe, większe owoce najlepiej wyglądają w płytkich koszykach z wikliny lub na paterach ze stali nierdzewnej.

Sałatki i surówki najlepiej prezentują się w salaterce z przeźroczystego szkła. W zależności od rodzaju sałatki salaterkę można wyłożyć np. sałatką.   
 
Wędliny i plasterki zimnego mięsa możesz układać na półmiskach okrągłych lub owalnych, tak aby jeden zachodził na drugi, albo zawijać w ruloniki. Można wędlinę ozdobić paseczkami kolorowych warzyw (papryka) lub liśćmi sałaty. Pomiędzy różnego rodzaju wędliny można włożyć plasterki żółtego sera.
Mięsa gorące smażone i pieczone wspaniale prezentują się na długich półmiskach, gdy podzielimy je na porcje. Tylko dla kotletów mielonych można zrobić wyjątek i ułożyć je na okrągłych lub dla kontrastu na kwadratowych talerzach.
Duszone mięsa ze względów praktycznych można podać w salaterce.

Same warzywa gotowane i duszone możesz podawać na okrągłych salaterkach. Możesz układać je gwiaździście, co przy odrobinie fantazji może dać świetny wizualnie efekt. Uważaj, aby nie mieszać warzyw, których sok może zabarwić inne. Ziemniaki z wody, a także kasze i kluski najpraktyczniej jest podać w salaterce.
Sos koniecznie podawaj w osobnej sosjerce. To samo dotyczy keczupu, majonezu, musztardy czy chrzanu, które podawaj w sosjerkach lub miseczkach. Pod żadnym pozorem nie podawaj ich w słoiczkach.
Małe miseczki będą doskonałe także dla przystawek typu oliwki czy grzybków. Jeżeli planujesz kilka rodzajów przystawek, świetnie będą wyglądać w talerzu z przegródkami.
 
Kanapki podawać można na ceramicznych półmiskach lub tackach wyłożonych zieloną sałatką lub serwetkami.
Tacki drewniane i koszyczki wyściełane koniecznie płóciennymi serwetkami będą
najbardziej odpowiednie na pieczywo.
Zupy podajemy albo w wazie albo od razu bezpośrednio na talerzach. Do zup czystych serwuj delikatniejsze bulionówki, a do zup-kremów bulionówki mogą być wykonane na przykład z kamionki.
Jedynie zapiekanki możesz stawiać na stół dokładnie w tym naczyniu, w którym się zapiekały. Stawiaj je na podstawce żaroodpornej.
Źródło: www.kuchnie.pl

Dodaj komentarz