Czego nie należy robić przy stole?

Pisałam o zasadach obowiązujących przy stole teraz czas na to czego nie wypada, co wywołuje niesmak i zgorszenie. A przecież dobre wrażenie jest bardzo istotną sprawą. Zaczynamy więc:

Jeśli zamierzamy wygłosić jakąś opinię, nie należy pukać łyżeczką w filiżanki, szklanki i kufle, gdyż w ten sposób odciągamy innych od posiłku, a z pewnością to co mamy do powiedzenia, może poczekać do momentu, aż wszyscy skończą jeść. Wyjątkiem jest wznoszenie toastów na przyjęciu weselnym lub imprezach imieninowych i urodzinowych.

Widelec z pewnością jest sztućcem najczęściej używanym i w pewnych sytuacjach niezastąpionym. Jeśli na naszym stole goszczą dania makaronowe, skomponowane z ryżu i warzyw lub różnego rodzaju kasz, widelec trzymamy w prawej ręce, chwytając go trzema palcami (serdecznym, wskazującym i kciukiem), nie zaś całą dłonią. Jeśli używamy noża, widelec ujmujemy w lewą dłoń. W momencie, gdy podnosimy widelec do ust, powinien on być skierowany grzbietem do dołu, nie zaś ku górze. Nóż, zawsze trzymany w prawej ręce, opieramy na palcu serdecznym, natomiast gdy chcemy sięgnąć po kieliszek lub szklankę, odkładamy go, ale nie opieramy o talerz – nóż odkładamy na spodzie, ostrzem w stronę lewą, widelec – grzbietem do góry.

Jeśli jesteśmy na spotkaniu ze znajomymi lub z rodziną, możemy pozwolić sobie na jedzenie rękoma drobiu, zwłaszcza że dłubanie w skrzydełkach kurczaka i męczenie się z udkiem może zepsuć nam radość jedzenia. Jednak nigdy nie oblizujemy palców – do wytarcia rąk służy chusteczka. Ważna jest również kolejność używania sztućców, którą wyznacza ich ułożenie na stole. W pierwszej kolejności korzystamy ze sztućców najdalej oddalonych od talerza, kierując się metodą od zewnątrz do wewnątrz.

Nie mlaskamy ani nie siorpiemy konsumując zupę. Nie jesteśmy w przedszkolu, gdzie takie zachowania mogą zostać jeszcze wybaczone.
Nie rozmawiamy z pełnymi ustami, nieestetycznie jest pokazywać rozmówcy zawartość własnych ust. Poczekajmy, przełknijmy, bądźmy pewni, że pokarm w naszych ustach nie znajdzie się poza ich obrębem. Należy jeść cicho i dyskretnie, nie szorować sztućcami po talerzu, nie dmuchać i nie chuchać na potrawy, jeśli jeszcze nie zdążyły wystygnąć. Taki zachowaniem dajemy poznać gościom, że nie potrafimy poskromić nawet na chwilę apetytu.

Źródło: fragment zaczerpnięty z www.kobieta.wp.pl
 

Dodaj komentarz