Konsumcja alkoholu – wódka

Temperatura podawania 
Wódki czyste lub gatunkowe wytrawne pije się zawsze na zimno (najlepiej z lodówki), półwytrawne lub półslodkie – ochłodzone, słodkie i likiery – o temperaturze pokojowej
Wybór gatunków wódki do potraw
Na początku obiadu lub kolacji, a więc do przekąsek, podaje się wódki wytrawne, gorzkie lub żołądkowe; do posiłku – wódki półwytrawne lub półsłodkie, do deseru i kawy – słodkie oraz likiery; do kawy czarnej chętnie pije się również koniak (winiak), do podwieczorku – najlepiej kieliszek likieru lub cocktailu.
Sposób podawania
Wódkę, zwłaszcza dobrą, pije się dla przyjemności, a nie dla popadania w stan oszołomienia, dlatego spożywane dawki powinny być niewielkie.
Wódki wytrawne podaje się, więc w kieliszkach, zawierających 35-40 ml.
Wódki słodkie w kieliszkach mniejszych, zawierających 20-25 ml.
Wódkę naturalną, jak wypalanki winne bez różnicy pochodzenia i nazwy, a więc francuski koniak lub polski winiak, jeżeli tylko jest wysokiej jakości, stary, odleżały, podaje się w specjalnych kieliszkach koniakowych, stosunkowo dużych (pojemność całkowita 80-100 ml) o kształcie zwężającym się ku górze. Kieliszek napełnia się dobrze ochłodzoną cieczą do jednej czwartej lub jednej trzeciej zawartości (25-30 ml) i ogrzewa lekko w dłoni, co powoduje większą wyczuwalność bogatego aromatu i zharmonizowanego bukietu tych często wybornych trunków.

Dodaj komentarz