W małym pokoju, w którym stół przylega jednym bokiem do ściany, najefektowniej będzie wyglądać kompozycja ustawiona przy tym właśnie boku, na tle ściany. Podstawka doda jeszcze lekkości układowi, a cała powierzchnia stołu pozostanie do naszej dyspozycji. W tym wypadku odpowiednia będzie kompozycja na miarę szerokości stołu lub wypiętrzona trójkąt nie do góry, jednostronnie płaska od strony ściany. Przy bukiecie piramidalnym można ustawić owoce przeznaczone do spożycia – będą one stanowiły jego podstawę. Główną zaletą takiego układu jest to, że kompozycja kwiatowa nie zasłania widoku współbiesiadników i nie zajmuje dużo powierzchni stołu. Stoły-bufety lepiej udekorować na dwóch końcach, niż jedną dekoracją ustawioną centralnie, zajmującą więcej miejsca. W każdym przypadku pamiętajmy, by kwiaty nie znalazły się zbyt nisko, co będzie utrudniało dostęp do potraw. Zależnie od okoliczności i rozmiarów stołu możemy udekorować go ukośnie, podkreślając w ten sposób różne funkcje dwóch rozdzielonych części, przeznaczając jedną na naczynia, szkło, sztućce, serwetki itp. a drugą na potrawy.
Na szwedzkich bufetach dekoracje mogą być wysokie, nawet do jednego metra, i tak ułożone, by rośliny były wyniesione wysoko ponad potrawy i naczynia. Mogą to być aranżacje na statywach lub w wazach, o wysokich, smukłych kształtach, w stylu spływającym – kaskadowym. Na dużych stołach najefektowniejszą dekorację otrzymamy rozmieszczając kompozycje na różnych poziomach, tak by wyżej ustawione mogły swymi zewnętrznymi kwiatami zbliżać się do tych usytuowanych niżej – stworzymy układ w kształcie kaskady. Podobny efekt otrzymamy posługując się świecami różnej wysokości, wstawionymi do dekoracji rozmieszczonych na tym samym poziomie. Wybór układu dekoracji uzależniony będzie również od kształtu stołu. Stół okrągły narzuca nam niejako miejsce usytuowania, ilość możliwości pozostawiają stoły kwadratowe, a największą prostokątne i owalne. Kilka mniejszych bukietów, zwłaszcza ustawionych po przekątnej, z pozostawieniem wolnego miejsca w środku, daje lepszy efekt niż kompozycja pojedyncza. Ciekawą dekorację stołu stanowią małe miseczki lub czarki, wypełnione główkami drobnych kwiatów albo jednym większym, stojące przed każdym nakryciem. Gdy miejsca na stole jest niewiele, możemy zrezygnować z czarek, a w ich miejsce, przy każdym nakryciu, położyć mały korsarz upięty ze skórzastych listków, na przykład róży, z jednym kwiatkiem w pąku lub bez niego.
Na okazje szczególnie uroczyste, na serwetach czy obrusach jednobarwnych można rozkładać zieleń ciętą i kwiaty tak, by najwięcej ich znalazło się przy nakryciu osoby najważniejszej przy stole. Inny rodzaj uroczystej dekoracji może stanowić girlanda leżąca wzdłuż stołu. Środek stołu można dodatkowo podkreślić płaską kompozycją ułożoną tak, by girlanda wiązała się z nią. Kwiaty użyte do splecenia girlandy zachowują dłużej świeżość, jeśli będą miały krótko przycięte łodyżki, a miejsce cięcia zalane parafiną, która jednocześnie będzie chronić obrus lub serwetę przed poplamieniem sokiem roślinnym. Równie efektownie wygląda asymetryczna dekoracja stołu ustawiona na jednym jego końcu.
Oryginalnie i uroczyście prezentuje się dekoracja stołu, na którego środku znajduje się większa kompozycja z jednorodnych kwiatów, a przy każdym nakryciu leży, lub jest wpięty w serwetkę, mały korsarz z 1-2 kwiatków, takich samych jak w kompozycji.
Źródło: http://www.florystyka.republika.pl/Dekoracjastolu.htm