Jak przygotowujecie Wigilię, jakie potrawy serwujecie? Czy zostawiacie sobie wszystko na ostatnią chwilę czy macie rozplanowane potrawy na kilka terminów?
Moje menu Wigilijne zazwyczaj wygląda tak (wybieram kilka potraw):
1. Barszczy czerwony z uszkami lub zupa grzybowa
2. Karp lub inna ryba smażona, czasami ryba po grecku
4. Pierogi (ruskie, z kaszą jaglaną bez okrasy boczkowej)
5. Śledzie ( z fasolką, w musztardzie z pietruszką, w sosie miodowo – sojowym, w sosie pomidorowym, z cebulką i ogórkiem, w sosie śliwkowym, z czosnkiem, z cebulką )
7. Ciasto (makowiec na kruchym spodzie, rafaello, pierniczki, czekoladowy wieniec z pomarańczami)
8. Pierniczki
Natomiast menu Bożonarodzeniowe jest takie (również potrawy wybieram):
1. Bigos (na szybko, z ananasem, z podrobami)
2. Galareta (z kurczaka, z nóżek, z golonki)
3. Sałatka (z kurczakiem i śliwką, z wędzonym łososiem, z uszkami)
4. Mięsa pieczone (pieczeń, roladki z piersi kurczaka)
Na 2 tygodnie przed świętami – 10 grudnia
Zazwyczaj biorę się za pieczenie pierników. Zabieram się za robienie uszek i pierogów. Również gotuję bigos i kapustę z grochem, który podobnie jak uszka czy pierogi zamrażam. Przed ugotowaniem, układam pierogi na talerzu lub desce i wkładam do zamrażarki, jak się zmrożą, to przesypuję do woreczka, wtedy się nie skleją. Bigos, podobnie jak kapustę z grochem, wkładam do pojemniczka, lub kilku mniejszych by odmierzyć sobie odmrażane porcje. Ubieram już choinkę.
Na tydzień przed Wigilią – 17 grudnia
Przygotuj prezenty dla najbliższych, zapakuj według własnej koncepcji lub skorzystaj z mojej zakładki Dekoracje prezentów, polecam również zajrzeć na dekoracje Bożonarodzeniowe. Polecam również wykonać własnoręcznie zrobione aniołki z masy solnej:). W tym roku po raz pierwszy zaplanowałam takie prezenty dla mojej rodzinki.
Na 3 dni przed Wigilią – 21 grudnia
Można odmrozić bigos i konsekwentnie go odgrzewać przez kolejne dni, by składniki się przegryzły i wydobył się z niego najlepszy smak.
Na 2 dni przed Wigilią – 22 grudnia
Można upiec ciasta. Upieczone ciasto należy zawinąć szczelnie w folię i trzymać w chłodnym miejscu. W tym roku moją kolekcję powiększę o upieczenie keksa, a wiadomo, że keks jak sobie poleży 2-3 dni, tym jest lepszy. Zaczynamy też robić śledzie, najlepsze są właśnie wtedy, gdy wszystkie składniki połączą się ze sobą wzajemnie. Gotuję oraz kroję wszystkie produkty potrzebne na sałatki, zostawiam w jednej lub kilku miseczkach. Ścieram warzywa potrzebne do ryby po grecku.
Na dzień przed Wigilią -23 grudnia
Jeśli w święta jecie barszcz czerwony, tak jak ja zazwyczaj, to zaczynamy go gotować. Zupa grzybowa też może zostać już nastawiona. Dzisiaj zabierzcie się też za galaretę. Jeśli marynujecie mięsa, to jest już dobry czas by zostawić je w marynacie na całą noc. Sałatki łączę ze sobą i wstawiam do lodówki. Odmrażam kapustę z grochem i raz gotuję. Można przygotować stół – dekoracja, zastawa. Robię również rybę po grecku. Lubię ją jeść dopiero dnia następnego.
W Wigilię – 24 grudnia
Trzeba pamiętać o wyjęciu pierogów i uszek z zamrażalki. Najlepiej dziś usmażyć karpia lub inne ryby. Dziś również piekę wszelkie mięsa na kolejne dni świąt.
A jak Wy sobie radzicie?
PS. Kliknij na nazwę potrawy a znajdziesz przepis 🙂 Jeśli jednak znudziły Ci się tradycyjne potrawy, zajrzyj do zakładki z prawego boku, menu na Wigilię i Boże Narodzenie, może znajdziesz tam coś dla siebie i dla swojej rodziny:)