Zjadamy średnio tylko1,5 kg fasoli rocznie. O wiele za mało. Według dietetyków powinniśmy spożywać jej trzykrotnie, a młodzież nawet czterokrotnie więcej. Jest wartościowym, tanim źródłem białka. Mięso zawiera go od 15-25 procent, rośliny strączkowe -20.
Pamiętajmy, że:
Suchą fasolę przed gotowaniem trzeba namoczyć 9-12 godzin, najwygodniej na noc. Miskę z namoczonymi ziarnami wstaw lepiej do lodówki (nie rozwinie się wtedy flora bakteryjna).
Fasola długo moczona jest smaczniejsza, miększa i łatwiej strawna (jeśli wylejemy wodę, w którą ją moczyliśmy). Eliminujemy w ten sposób jej właściwości wzdymające. Niestety, razem z wodą wylewamy część cennych wartości odżywczych; przede wszystkim witaminy z grupy B i mikrolementy.
Inny sposób to moczenie ziaren fasoli znacznie krótsze, w podwyższonej temperaturze. W temp. 60 stopni zmięknie w ciągu godziny.
Fasolę gotujemy dość długo. Od 40 do 160 minut zależnie od gatunku i przeznaczenia nasion. Krócej, koło godziny – na sałatki. Dłużej na kotlety mielone i pasty. W szybkowarze gotuje się ok. 30 minut i jest jeszcze smaczniejsza.
Źródło: http://expatpol.com