Na większych tackach można przygotować małe kanapeczki na pumperniklu lub mini-krakersach, z dodatkiem różnego rodzaju kolorowymi past: najlepiej na bazie twarożku, z kolorowymi dodatkami z plasterków rzodkiewki, drobnymi listkami natki pietruszki lub szczypiorku czy plasterkami ogórka lub piórkami kolorowej papryki. Niezawodny jest łagodny żółty ser, najlepiej z dużymi dekoracyjnymi dziurami, pokrojony w kostkę i podany na talerzu udekorowanym cząstkami kolorowych warzyw (papryka, pomidorki koktajlowe, seler naciowy, rzodkiewki, kwiatuszki wycięte z marchewki lub ogórka). Żółty ser pokrojony w słomki może zastąpić frytki.
Jeszcze bardziej praktyczne dla małych gości będą kanapki złożone z 2 kromek tostów pokrojonych w trójkąty. Można je przełożyć pastami w różnych intensywnych kolorach w środku: czerwoną – z dodatkiem keczupu, żółtą – z jajka, zieloną – ze zmiksowanym szpinakiem, białą – z pasty twarogowej. Takie kanapki mają być przede wszystkim wygodne do jedzenia, natomiast dekoracja może być obok – grzybki z jajeczek przepiórczych z kapeluszami ze skrojonych pomidorków koktailowych, jeżyki z kulek serowych naszpikowanych płatkami migdałów lub szczypiorkiem.
Innymi efektownymi i zdrowymi zimnymi przekąskami mogą być małe kuleczki z pasty z sera z dodatkiem wędliny lub szczypiorku, obtoczone w drobno posiekanych orzeszkach, płatkach migdałowych, szczypiorku lub ziarnach sezamu. Takie kuleczki najlepiej ułożyć z papierowych foremkach (jak babeczki lub czekoladki). Nie może zabraknąć miski z rzodkiewkami, mini-marchewkami do chrupania, herbatników, paluszków, precelków i innych drobnych gotowych ciasteczek, jednak unikajmy chipsów.
Warto zaplanować jakąś ciepłą przekąskę – też powinny to być małe porcje, jedzone pod okiem opiekunów. Nie mogą być zbyt gorące i pikantne. Doskonale smakują i wyglądają grubsze krążki parówek – ponacinane na krzyż, upieczone w piekarniku i odsączone na bibule. Dzieci będą zachwycone, gdy podamy mini pizze – placuszki wycięte szklaną z rozwałkowanego dość cienko ciasta drożdżowego, posmarować sosem pomidorowym lub gęstym keczupem i posypać tartym żółtym serem z odrobiną posiekanej bazylii i upiec w piekarniku.
W słodkiej części stołu nie może zabraknąć owoców, ale tylko takich, które są nieskomplikowane do jedzenia, nie wymagają obierania i krojenia. Mogą to być dokładnie umyte truskawki, winogrona, jabłka i podzielone na cząstki mandarynki lub pokrojone na grubsze krążki banany (można je skropić sokiem z cytryny, by nie ciemniały). Zamiast chipsów można podać „chipsy” bananowe lub suszone krążki jabłkowe, rodzynki lub migdały.
Aby tradycji stało się zadość, przyjęcie powinien uświetnić tort. Warto rozważyć wersję odmienną niż zwykle -bez kremu i bitej śmietany. Dwa cienkie placki biszkoptowe przełożone jedną warstwą dżemu morelowego to smakołyk nieskomplikowany i pyszny. Alternatywą może tez być sernik na zimno z galaretką i świeżymi owocami. Uzupełnieniem słodkich łakoci mogą być drobne ciasteczka z owocami, babeczki i czekoladki. Są kolorowe, dobrze znane małym łasuchom i dekoracyjne.
Tak przygotowane potrawy dla dzieciaków napewno uatrakcyjnią ich przyjęcie. Udanej zabawy:))